Чини 10 денари, оди во сите оброци а е аптека за здравје

Чини 10 денари, оди во сите оброци а е аптека за здравје

Младото лукче е зеленчук кој совршено оди во салати и ручеци, а се јаде особено овој период од годината, на пролет и лето.Иако сите знаеме дека е здрав, овие податоци сигурно не сте ги знаеле.

Има голема количина витамини А, Ц и К, како и Е и Б. Има калиум, натриум, фосфор и магнезиум, селен и манган.

Го јакне имунитетот, помага при настинки, ги опоравува коските, помага за добар вид, како и за здраво срце.

Го подобрува варењето на храната, го регулира нивото на шеќер, а ја затегнува и кожата.

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Имаат повеќе витамин Ц од портокалот

Сиромашни се со калории, полни витамини

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Пржена банана

Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено