Сладолед од јагоди – се прави од две состојки (Видео рецепт)

Сладолед од јагоди – се прави од две состојки (Видео рецепт)

Дојде пролет, дојдоа сонцето и јагодите, па може да направиме супер вкусен сладолед од само две состојки дома.

Состојки:

  • јагоди 
  • грчки јогурт

 

Подготовка:

  1. Ставете ги во блендер јагодите откако убаво ќе ги измиете, заедно со јогуртот. 
  2. Ставете во калапи да се стегне и стегнете во ладилник. 
  3. Ако немате калапи користете шолји или чинивче.

 

Ова е видео рецептот:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта