Салата со свинско месо и маслинки

Салата со свинско месо и маслинки

Спој на традиционален и медитерански вкус…

Состојки:

  • 2 парчиња свинскои месо
  • 1 рака блитва
  • масло кое ќе го пушти печеното свинско
  • сок од лимон
  • 5 маслинки исечкани на кругови
  • 1 домат

Начин на подготовка:

  1. Пропржете свинско месо во тава кое ќе путши природен сок.
  2. Потоа во тавата исцедете сок од лимон и додајте исечкани маслини. 
  3. Сервирајте блитва во чинија и приложете парчиња свинско месо. 
  4. На сè тоа додајте домати кои ќе бидат совршена декорација.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо