Полнети јунешки ролни: Сочно месо кое шири арома

Полнети јунешки ролни: Сочно месо кое шири арома

Направете вкусно полнето месо за цело семејство.Ова е вкусниот рецепт:

Состојки:

 • 500 гр. јунешки шницли 
 • сол 
 • бибер 
 • 1 морков 
 • 1 кромид 
 • магдонос 
 • малку бело вино 
 • масло 
 • доматно пире по избор

 

 

Начин на подготовка:

 1. Излупајте го месото со чекан, па ставете му сол и бибер. 
 2. Ставете фил од изрендан морков, ситно сечен кромид и магдонос, па завиткајте го месото како ролат, и пржете го на масло, во кое ќе додадете и малку бело вино. 
 3. Може да ги ставите и во малку доматно пире по избор.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте