Ред јуфки, ред тиквички – ручек кој е брз за подготовка

Ред јуфки, ред тиквички – ручек кој е брз за подготовка

Направете совршен ручек со тестенини и тиквички.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 300 гр. јуфки 
 • 2 тиквички 
 • магдонос 
 • 250 гр. кашкавал 
 • 1 кисела павлака 
 • мсло 
 • сол

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се варат јуфките во солена вода и се цедат, па се мешаат со павлака. 
 2. Се сечат тиквичките на ленти, се става сол на нив и се редат во подмачкан плех. 
 3. Се става малку магдонос на нив, па изрендан кашкавал. 
 4. Се ставаат горе и јуфките и се распоредуваат, па повторно кашкавал, па тиквички. 
 5. Се става малку масло и се става фолија. 
 6. Се пече на 200 степени додека не омекнат тиквичките. 
 7. Вода не треба да се додава бидејќи тиквичките пуштаат доволно.

Повеќе на Gotvi.mk:

Потпечен зеленчук со макарони

Макарони со пилешко – кремава тава

Посебен рецепт за макарони

Нова идеја за тестенини

Ваков деликатес со макарони не сте јаделе

бел сос за макарони од две состојки

Запечени пица макарони