Брз кокач за ненадејни гости: Се топи во уста, готов во три чекори

Брз кокач за ненадејни гости: Се топи во уста, готов во три чекори

Направете брз и вкусен колач ако ви се најавија гости за Велигден. Сите ќе бараат репете.

Состојки:

 • 400 гр. брашно
 • 1 1/2 лажички прашок за пециво
 • 1 1/2 лажички сода
 • 200 гр. какао
 • 475 гр. шеќер
 • 1 1/2 лажички ванила екстракт
 • 100 мл. масло
 • 250 мл. млеко
 • 2 јајца
 • 1 лажиче сол
 • 250 мл. врела вода

Начин на подготовка:

 1. Измешајте прашок за пециво, брашно, шеќер, сода, сол и какао.
 2. Додајте млеко, јајца, масло, и екстракт од ванила, па се соединете со жица за матење.
 3. Додајте врела вода и мешајте.
 4. Ставете ја смесата во плех со брашно, па печете на 180 степени 40 минути.
 5. Уживајте. Декорирајте по желба.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта