Брзо и лесно: Ќе добиете двојно повеќе сок од секое овошје со еден трик

Брзо и лесно: Ќе добиете двојно повеќе сок од секое овошје со еден трик

Портокалите се полни витамини и сите сакаме да си направиме свежо цеден сок од портокал, кој е исклучително вкусен, освен што е здрав.Проблем е што секако цедиме многу портокали за една чаша сок, а половина од сокот останува не исцеден во кората, но има еден трик кој ќе ви помогне.

За да добиете повеќе сок, неизлупениот портокал тријте го со рацете или валкајте го по работната површина, за сокот од кората да падне надолу.

Потоа, исцедете го овошјето.

Вака ќе добиете повеќе сок.

Истото може да го правите и со лимоните, праските, грејфрут и секоа овошје.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен

Овој сок ги решава сите проблеми со главата и нер