Пица во тесто – со неколку состојки до вкус кој ќе го сака цело семејство

Пица во тесто – со неколку состојки до вкус кој ќе го сака цело семејство

Направете вкусен појадок, вечера или мезе, со кори и смеса за пица.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. кори за пита 
 • 250 гр. кашкавал 
 • 250 гр. шунка 
 • 200 мл. кечап 
 • 2 лажици масло 
 • оригано 
 • кисела вода 

Подготовка:

 1. Првата кора се става на работна површина и се става малку кисела вода или се прска со киселата вода, се става втора кора и се повторува процесот. 
 2. Се става и третата и се премачкува со кечап, се става оригано, па се редат шунка и рендан кашкавал. 
 3. Се повторува постапката додека има уште кори и смеса. 
 4. Се замотуваат ролнички и се печат во плех со масло на 200 степени 30 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб