Пакетчиња со компир и ослич за свечена трпеза – сите ќе ви бараат рецепт

Пакетчиња со компир и ослич за свечена трпеза – сите ќе ви бараат рецепт

Направете пакетчиња со ослич риба, кои се вкусни и навистина совршени за ручек, пријатели и пиво, мезе и свечености.

Состојки:

 • 700 гр. ослич филети 
 • 2 лимони 
 • 200 гр. презла 
 •  4 компири 
 • 30 гр. пармезан 
 • 200 гр. кашкавал 
 • 1 јајце 
 • масло 
 • 1 лажица магдонос 
 • вегета 

 

Подготовка:

 1. Кората од лимон се ренда ситно, а сокот се цеди. 
 2. Филетите се сечат покрупно, се става вегета, се става сок од лимон. 
 3. Се соединува презла со кора од лимон, па се валкаат рибите во оваа смеса. 
 4. Се става на плех хартија за печење, се ставаат филетите, се става масло и се печат на 200 степени 30 минути. 
 5. Се лупи компирот и се сече на коцки, се обарува во солена вода. 
 6. Се пасира, се соединува со јајце, магдонос и пармезан, па зачини. 
 7. Се вадат филетите на секоја се става лажица од филот и кашкавал рендан, па се запекуваат додека не се растопи кашкавалот.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Совршен рецепт за риба деликатес

Риба во сос од сенф

ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Поздрава е од што се мислеше – зошто да јадете риба често?

Вкусен риба деликатес од рерна