Слатки ментол топчиња со освежувачко изненадување

Слатки ментол топчиња со освежувачко изненадување

Подгответе слатки колачиња извалкани во шеќер во прав…

Состојки:

  • 2-3 лажици ликер од ментол
  • 150 гр шеќер во прав
  • 250 гр чоколадо за готвење во прав
  • 200 гр мелени бадени
  • 150 гр чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

  1. Измешајте бадем со шеќер и чоколадо во прав, додајте ликер и мешајте додека масата не се изедначи. Ако е премногу тврда, додајте уште ликер и правете бомбици.
  2. Чоколадото растопете го на слаб оган, па во него спуштајте ги бомбиците. Кога ќе се исушат, извалкајте ги во шеќер во прав, по желба.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта