Велигденски переци: Израдувајте ги саканите со овој едноставен доручек

Велигденски переци: Израдувајте ги саканите со овој едноставен доручек

Еве еден предлог како да ја украсите Велигденската трпеза…

Состојки:

 • 300 гр брашно
 • малку квасец или прашок за печиво
 • малку млеко или кисела вода
 • сол
 • 1 јајце
 • 1 белка
 • малку шеќер
 • 1 лажица масло

Начин на подготовка:

 1. Замесете тесто и оставете го да одмори 15 минути. Издвојте неколку топчиња па секое развлечете го во тенок ваљак и обликувајте переци по избор. 
 2. Оставете ги малку да одморат па со ножици малку исечете ги. 
 3. Премачкајте со масло и белка. Печете на 220 степени 15 минути. Во секој отвор ставајте по едно обоено јајце.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече