Брзи крофни меки како душа – рецептот од тетратката на нашите баби

Брзи крофни меки како душа – рецептот од тетратката на нашите баби

Направете ги највкусните и најбрзите крофни по рецепт на нашите баби.Сигурно овој рецепт би го нашле во старите тетратки со рецепти, а ќе ве врати во детството.

Состојки:

 • 750 гр. брашно 
 • 1 дл. масло 
 • 4 лажици шеќер 
 • 1 јајце 
 • 1 жолчка 
 • ½ л. млеко 
 • 40 гр. свеж квасец 
 • малку сол 
 • шеќер во прав 
 • 1 ванилин шеќер 
 • масло за пржење

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се растопува квасецот во малку млако млеко и се става шеќер и неколку лажици брашно, за да нарасне. 
 2. Се матат јајцето и жолчката со остатокот од млекото, шеќер и малку сол, па нараснатиот квасец, и брашното и масло. 
 3. Оставете го тестото на топло двојно да нарасне, па премесете и вадете крофни со шолја. 
 4. Нека нараснат половина час, па пржете ги на врело масло, па ставете им шеќер во прав.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта