Совршен за тестенини и месо: Сос со зденки, покремав не сте пробале

Совршен за тестенини и месо: Сос со зденки, покремав не сте пробале

Направете вкусен сос со зденки кои се топи во уста. Кремава и вкусна структура, ова е рецептот:

Состојки:

  • 200 гр. зденка 
  • 10 мл. масло 
  • 200 мл. неутрална павлака 
  • 50 гр. сирење 
  • зачини по желба

 

 

Начин на подготовка:

  1. Се ренда сирењето во еден сад. 
  2. Во шерпа на оган се ставаат зденките со масло и павлака, па се остава смесата да зоврие, со мешање. 
  3. Се додава и сирењето и зачини по вкус. 
  4. Се вари уште три-четири минути. 
  5. Совршено за со тестенини и месо.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте