Ново руво на најпопуларната велигденска салата: Посебен рецепт за Мимоза

Ново руво на најпопуларната велигденска салата: Посебен рецепт за Мимоза

Направете зелена мимоза салата, која совршено ќе ви се најде по Велигден, наместо да ги фрлате јајцата кои сте ги фарбале, а секако останале.

Состојки:

  • 4 јајца 
  • 2 главици зелена салата 
  • 1 лимон (сок) 
  • 1 дл. масло 
  • 1 лажица мајонез 
  • сол

 

 

Начин на подготовка:

  1. Зелената салата се мие убаво па се сече на траки, а јајцата се варат. 
  2. Се сечат две јајца, се ставаат во сад со марулата, па се става дресинг. 
  3. Тој се прави со масло, сок од лимон, сол и мајонез. 
  4. Се става врз салатата, па горе се ренда ат останатите две јајца.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт