Појадокот е најважен оброк – причини за да не го прескокнувате

Појадокот е најважен оброк – причини за да не го прескокнувате

Појадокот одамна е познато дека е најважниот оброк во текот на денот, а сега тоа го докажаа и научниците од Универзитет во Велика Британија, со испитување спроведено на 49 лица.Научниците ги поделиле во две групи, една во која лицата појадувале, и во која лицата не појадувале.

Го мереле нивото на шеќер, па се покажало дека без појадок, се оневозможува да се излачува инсулин.

Ако е нивото на шеќер стабилно, цело тело има енергија и здравје.

Со прескокнувањето на појадокот имате ризик од прејадување подоцна и секако со самото тоа надуеност и тегоби.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече