Готова за десет минути: Необична свечена салата за Велигден

Готова за десет минути: Необична свечена салата за Велигден

Направете вкусна салата со цвекло и јајца за сите пригоди, за секој ден и за свечености.

Состојки:

  • ½ кг. цвекло од тегла
  • 1 варено јајце
  • 200 мл. кисела павлака
  • 1 лажица сенф
  • 3 чешни лук
  • сол и масло
  • магдонос

 

 

Подготовка:

  1. Цвеклото од тегла се сече на коцки, се сече и јајцето, па лукот и магдоносот.
  2. Се става се во сад.
  3. Се додава исела павлака, сенф и масло и добро се меша.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт