Храната е клучот за избегнување болести – хранете се вака

Храната е клучот за избегнување болести – хранете се вака

Храната е многу важна за здравјето, па треба да внимаваме секогаш да јадеме што е можно поздрава храна.Храната е клучот за да се одбраниме од многу вируси, настинки, болести и инфекции, а затоа треба д ајадеме вака:

Ручекот и вечерата треба да се богати со витамин Е, го има во маслиновото масло во лешниците во зелената салата, бадемите.

Цинк кој го има во млекото и морските плодови.

Селен кој го има во рибата и белото и црвеното месо.

Бакар кој го има во мешунките, пилешкото месо и житарките.

Важно е да јадете и многу супи.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте