Предупредување за секоја домаќинка: Колку долго се чува месото и како да се подгрева

Предупредување за секоја домаќинка: Колку долго се чува месото и како да се подгрева

Месото секогаш откако ќе се приготви, без разлика дали станува збор за пилешко, свинско, телешко…се чува во ладилник.Сепак, потребно е да знаеме колку долго може да стои и дали е опасно по здравје/

Смее да се чува во ладилник најмногу два дена, по спремањето односно пржењето или печењето.

Ако го подгревате пазете температурата да биде минимално 75 степени.

Тоа значи дека не смеете само млако да го загреете/

Во замрзнувач се чува најубаво месо во сос.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте