Полнети јагоди: Сочен и лесен десерт готов за 5 минути

Полнети јагоди: Сочен и лесен десерт готов за 5 минути

Доколку трагате по единствен, а оригинален десерт чија подготовка не бара многу труд, полнетите јагоди се вистинско решение!

Состојки:

  • јагоди
  • слатка павлака или крем сирење
  • екстракт од ванила или бадем
  • мелени бисквити или рендано чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Измијте ги и исчистете ги јагодите така што ќе направите мали вдлабнатини во кои ќе ставате фил. 
  2. За филот, со миксер разматете слатка павлака или крем сирење, шеќер во прав и малку екстракт од ванила или бадем. Добро разматете за смесата да биде густа, како шлаг. 
  3. Со шприц ставајте од филот во јагодите, како што е прикажано во видеото. 
  4. Така подготвените јагоди посипете ги со мелени бисквити или рендано чоколадо.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед