Најевтината намирница е лек за сите болести – во овие комбинации е најздрава

Најевтината намирница е лек за сите болести – во овие комбинации е најздрава

Зелената салата кај нас на пазарите ја има во изобилство, вкусна е и евтина, а навистина малку е познато дека прави чуда за здравјето.Добра е за срцето со големото количество витамин Ц кое го содржи, како и бета каротен.

Делува превентивно и на некои облици на рак, го намалува холестеролот и го ослободува телото од киселини.

Дава и дополнителна енергија на телото, а воедно содржи и состојка лактукаријум која помага за смирување на нервите и мирен сон.

ШТО УШТЕ ПОМАГА:

Ротквиците кои ги има на пролет во зелената салата уште повеќе помагаат и го засилуваат дејството со фолната киселина и витамините.

Ако ставите и 2-3 листа свеж спанаќ ќе ја излечите анемијата.

Помага и за ослободување од алергии.

 

Прочитај и поврзани Gotvi.mk кулинарски совети и рецепти:

Како се мие зелената салата?

Нов рецепт за зелена салата

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

ВИДЕО: Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз

ВИДЕО: Како да излупите портокал за 15 секунди

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

ВИДЕО: Еве како да согорите 200 калории за 20 минути

Вистинска кафе уметност – Како да направите фигури со лате пена?