Најздравата намирница која никој не ја „победи” низ годините – делува каде што не успева ни апче

Најздравата намирница која никој не ја „победи” низ годините – делува каде што не успева ни апче

За брокулата и нејзините здрави својства се знае од пред 2.000 години. Потекнува од Италија и е исклучително здрава.Енергетската вредност на една свежа брокула и е 34 калории на 100 грама, што ја прави и диетална освен здрава, а има 89 проценти вода во својот состав, белковини и јаглехидрати, како и влакна.

Таа е одличен  извор на витамини Ц, кој делува како антиоксиданс, на витамин А, како и важниот витамин Б6.

Има и биолошки активни состојки, кој помагаат и за срцето и за превенција на некои видови рак.

Помага да се редуцираат вирусите, да се направи детоксикација на телото, да се намалат симптомите на грип, да се заштити срцето.

Буквално го штити цело тело.

Се бори и со хеликобактер, бактеријата на стомак отпорна на лекови.

ВАЖНО е главиците да бидат компактни и цврсти, па така ќе знаете дека е свежа, а најубаво се чува во пластични кеси во ладилник.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со брокула

Салата со брокула која ќе ја правите секој ден

Крем супа со брокула и моцарела

Свежа салата со брокула

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Крем супа од брокула

Телешка супа со куркума и брокула