Највкусната посна пита – царско јадење на посната трпеза

Највкусната посна пита – царско јадење на посната трпеза

Направете посна пита со многу ориз и праз.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. тенки кори 
 • 250 гр. ориз 
 • 4 праз 
 • 2 дл. масло 
 • цол 
 • бибер

 

 

Начин на подготовка:

 1. Сварете го оризот во солена вода, а на масло испржете го празот, ситно сецкан. 
 2. Измешајте го со оризот, па динстајте со сол и бибер. 
 3. Земете по три кори и испрскајте ги со мешавина од масло и вода и ставете фил. 
 4. Направете ролна и редете ги во подмачкан плех. 
 5. Премачкајте ги со масло и печете половина час на 200 степени.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

За питата секогаш да е крцкава

Пржена пита деликатес

Топли и ароматични триаголници со кашкавал

Појадок за 20 минути – Пица мафини

Само матите и ставате во калап – мафини за појадок

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

singlepost_text