Идеален вкус за старт на денот: Пита мафини, ќе замириса цело маало

Идеален вкус за старт на денот: Пита мафини, ќе замириса цело маало

Брзо, едноставно и лесно. Ова е рецепт за мафни со спанаќ.Шират неодолива арома, ова е рецептот:

Состојки:

 • 250 гр. кори за пита 
 • 250 гр. сирење 
 • 3 јајца 
 • ½ лажички сол 
 • 100 мл. кисела вода 
 • 50 мл. масло 
 • ½ прашок за пециво 
 • 50 гр. свеж спанаќ 
 • малку сусам

 

 

 

Начин на подготовка:

 1. Ги матиме јајцата пенасто со сол, го додаваме сирењето, па киселата вода, маслото и прашокот за пециво. 
 2. Го миеме спанаќот, ситно го цепкаме, па го додаваме. 
 3. Ги сечеме корите за пита на траки, ги додаваме во филот, па мешаме. 
 4. Се става смесата во подмачкани калапи. 
 5. Се става сусам и се печат на веќе загреана рерна на 180 степени 25 минути. 

   

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Солени мафини за 20 минути

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми