Најбрзиот можен десерт: Топло ладен колач (Видео)

Најбрзиот можен десерт: Топло ладен колач (Видео)

Во неколку потези ќе имате неодолив десерт за своите најмили и за гостите.

Едноставна подготовка и перфектен вкус. Испробајте го веднаш!

Состојки:

  • 2 јајца
  • 150 гр шеќер
  • 100 гр чоколадо за готвење
  • 70 гр брашно
  • 50 гр путер

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца со шеќер, додајте брашно, растопен путер и чоколадо и сè добро изедначете. 
  2. Печете во мафин калапи 10-15 минути на 200 степени. 
  3. Послужете со топка сладолед како што е прикажано во видеото.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта