Преливот од шумско овошје за кој даваме многу пари – направете го дома

Преливот од шумско овошје за кој даваме многу пари – направете го дома

Направете вкусен прелив од шумско овошје и мед за сите видови торти, колачи и сладолед за летото кое е пред праг.

Состојки:

  • 2 шолји шумско овошје
  • 2-3 лажици мед
  • малку цимет

 

Начин на подготовка:

  1. Во лонец се става шумското овошје, се става и медот и се загрева со постојано мешање.
  2. Кога ќе стане пире, се трга од оган и се процедува, а потоа се додава и цимет.
  3. Се става врз колачи, торти и сладолед.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

singlepost_text