Совршени за со пире или тестенини: Поховани ќофтиња од риба

Совршени за со пире или тестенини: Поховани ќофтиња од риба

Поховано, вкусно и фино јадење за цело семејство. Со риба се прави деликатес.

Состојки:

 • 3 филети ослич 
 • 500 гр. компир 
 • 2-3 лажици маслиново масло 
 • 1 лук 
 • магдонос 
 • сол 
 • бибер 
 • брашно 
 • 1 јајце 
 • презла

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се чисти компирот, се мие и лупи и се сече на коцки, се става во вода со сол и се вари. 
 2. Се пржат и филетите на врело масло. 
 3. Кога компирот е готов додајте маслиново масло, 1 иситнет лук, магдонос, па направете пире. 
 4. Додајте ја и рибата ситно исецкана, ставете зачини и измешајте. 
 5. Направете плескавички, ставете ги во брашно, па едно изматено јајце, па лебни трошки и пржете ги на врело масло.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text