Мус со кафе и чоколадо – Совршен колач во чаша

Мус со кафе и чоколадо – Совршен колач во чаша

Направете вкусен чоколаден мус во чаша кој совршено изгледа,. А има и совршен вкус.Ова е рецептот:

Состојки

  • 150 гр. темно чоколадо 
  • 0,50 мл. варено кафе 
  • 2 лажички шеќер 
  • 4 белки 
  • 70 мл. слатка павлака

 

 

Начин на подготовка:

  1. Во метален сад на оган се ставаат чоколадото и свареното кафе и слатката павлака да се соединат, а во меѓувреме се мати цврст снег од белките со шеќерот. 
  2. Измешајте ги смесите со чоколадо и шлаг, па ставете го во ладилник убаво да се стегне.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Брз чоколаден колач во шолја за двајца

Колач за Велигден без печење

Колач чудо кој ќе го обожавате

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

singlepost_text