Од него се прават најубави десерти, а толку е здрав – Помага за разни болести

Од него се прават најубави десерти, а толку е здрав – Помага за разни болести

Го ставаме во многу десерти и обично тие се најубавите, а освен што е вкусен кокосот е и многу здрав, па се препорачува да се користи.Кокосовото брашно има 300 калории во 100 грама, има протеини и масти во себе.

Има тиамин од витамините, рибофлавин, како и важниот витамин Б6.

Има и многу влакна.

Со децении се користи за разни заболувања за дишните патишта, за настинки и грип, за инфекции на уринарен тракт, како и за болести и воспаленија на белите дробови.

Ја поттикнува и регенерацијата на оштетени ткива.

Помага и за болести на бубрегот.

Јадете го често.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

РИЗНИЦА ОД ЗДРАВЈЕ: Сок од домати – 1001 причина зошто да го пиете

Измијте го лицето со кокосово масло

Намирници кои не држат сити

Брз кокос десерт

Смути за женско здравје