Брз појадок: Кифлички кои нараснуваат додека се загрее рерната

Брз појадок: Кифлички кои нараснуваат додека се загрее рерната

Брзи кифлички кои нараснуваат додека се загрева рерната. Навистина брз и лесен појадок или мезе за цел ден, ручек за работа или вечера.

Состојки:

 • 600 гр. брашно 
 • 1 лажиче сол 
 • 1 дл. масло 
 • 1 кисела павлака 
 • 1 сув квасец 
 • 2 дл. топло млеко 
 • 1 јајце за премачкување 
 • сусам за горе

 

 

Начин на подготовка:

 1. Од сите состојки кои се ставаат во вангла се замесува тесто (освен јајцето и сусам). 
 2. Се растегнува тестото во круг, се сечат триаголници и се замотуваат кифлички. 
 3. Се загрева рерната на 180 степени, а за тоа време тие нараснуваат. 
 4. Се премачкуваат со едно јајце, им се става сусам по желба и се печат додека не поруменат.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта