Намалува ризик од срцев удар и помага за кожата, косата, ноктите – Цар на овошјето

Намалува ризик од срцев удар и помага за кожата, косата, ноктите – Цар на овошјето

Авокадото е едно од најскапите овошја, но кога ќе видите колку е здраво, ќе сфатите дека вреди.Авокадото потекнува од Јужна Америка, има 160 калории во 100 грама, два проценти протеини и многу влакна, а има и многу магнезиум, витамин Ц, рибофлавин, и витамин Е.

Содржи и бета каротен во себе.

Важно е за срцето и крвните садови, за намалување на холестерол, за регулирање на крвниот притисок.

Го намалува и ризикот од срцев удар.

Помага и за сјајна кожа и коса, како и нокти, а тоа се покажало со оглед на тоа дека е дел од многу козметички препарати.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Вкусен појадок со авокадо

Авокадо за чинија полна витамини

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ