Најздрав начин за бојадисување јајца: Традиција која се пренесува од колено на колено (Видео)

Најздрав начин за бојадисување јајца: Традиција која се пренесува од колено на колено (Видео)

Многу домаќинки ќе ја изберат баш оваа техника на бојадисување Велигденски јајца, а еве и зошто.

Овој метод бара исклучиво природни состојки за фарбање јајца, што укажува на тоа дека е најздрав избор.

Она што е потребно за оваа техника се: најлонски чорапи, ножици, тревки во разни облици и лушпи од кромид.

На јајцата залепете ги саканите тревки, како би се нацртал облик, ставете во чорап и врзете го. Јајцата ставете ги во лушпите од кромид и гответе околу 20 минути.

Потоа извадете ги и отстранете ги чорапите и тревките.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text