Посни коцки со кокос – вкусно, евтино и брзо

Посни коцки со кокос – вкусно, евтино и брзо

Брзи и вкусни коцки со кокос кои се совршени за постот.Ќе ги правите често.

Состојки:

 • 30 лажици брашно
 • 20 лажици шеќер
 • 25 лажици масло
 • 35 лажици вода
 • 1 ипол прашок за пециво
 • 200 гр. кокос
 • 50 г. какао
 • 50 гр. посно чоколадо за готвење
 • 1 дл. вода
 • 200 гр. посен маргарин
 • 150 гр. шеќер

 

 

Подготовка:

 1. Се меша во сад брашното со прашок за пециво и се додаваат 20 лажици шеќер, па се додаваат 25 лажици масло и 35 лажици вода.
 2. Се мати тесто со миксер и се става во подмачкан плех.
 3. Се пече на 180 степени 20 минути.
 4. Какаото со 150 грама шеќер се разматуваат во водата и се загреваат. Кога ќе зоврие се става и чоколадото и маргаринот, и се меша да се изедначи.
 5. Кога ќе се излади смесата од плехот, се става чоколадото, се сече на коцки, и се става кокосот горе.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

singlepost_text