Крцкав и кремаст компир од тава

Крцкав и кремаст компир од тава

Вкусен ручек со компири, лук, кромид и сосеви.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 кг. компир 
 • 5 лажици маргарин 
 • 1 кромид 
 • 3 чешни лук 
 • 1 лажица сенф 
 • 400 мл.павлака за готвење 
 • 75 гр. сирење 
 • сол и бибер

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се загрева рерната на 200 степени, а се премачкува и огноотпорен сад во кој ќе ги печеме компирите со една лажица маргарин 
 2. Останатите 4 лажици се ставаат во тава се додаваат сечените лук и кромид и се динста. 
 3. Се додаваат сенф и павлака и се остава да заврие. 
 4. Се додаваат и измиенитеи излупени, ситно сечени компири, па зачини и се убаво се крчка. 
 5. Се става смесата во огноотпорниот сад и се пече 30 минути на 200 степени.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

 

 

 

singlepost_text