Сиромашни се со калории, но преполни со витамини – причини за да јадете јагоди

Сиромашни се со калории, но преполни со витамини – причини за да јадете јагоди

Дојде пролетта, со неа дојдоа и јагодите кои имаат супер вкус и сите ги сакаме.Јагодите осен што се вкусни го зајакнуваат имунитетот, богати се со витамини, особено витамин Ц, богати се со влакна и помагаат и за слабеење, бидејќи се сиромашни со калории.

Имаат калиум и магнезиум со кои ги зајакнуваат коските. Имат и фолна киселина која делува благотворно, па се препорачува и во бременост.

Јагодите го подобруваат и помнењето и работата на мозокот.

Ја ублажуваат и болката.

јадете ги често.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти со јагоди:

Слатко од јагоди – се прави сега, а се јаде цела година

Брз рецепт за чоколадни јагоди

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Зелена салата со сирење и џем од јагоди

ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди