Домашен путер: Направете го најсовршениот намаз од само 2 состојки (Видео)

Домашен путер: Направете го најсовршениот намаз од само 2 состојки (Видео)

Путерот спаѓа во оние намирници кои никогаш не ги заобиколуваме, бидејќи се користи во подготовка на многу солени и слатки јадења, а можеме да го намачкаме на леб, да го намастиме плехот…

Исклучително е вкусен, а докажано е поздрав од маргаринот, па се наоѓа на списокот најпожелни намирници.

Како да го направите сами? Потребни ви се слатка павлака и малку сол.

Во блендер ставете 400 мл слатка павлака и блендирајте околу 10 минути. Павлаката постепено ќе згуснува и ќе се претвора во густ шлаг. Продолжете со блендирање додека грутките не почнат да се собираат во цврста маса.

Исцедете ја водата. Преместете ја павлаката во друг сад, измијте со студена вода, па повторно процедете. Повторете ја постапката неколку пати, па добро исцедената павлака посолете ја со малку морка сол. Ставете во некој сад или калап и оставете во фрижидер.

Домашниот путер има рок на траење од неколку месеци.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text