Деликатес со мелено месо и леб – Малку состојки за вкусен ручек

Деликатес со мелено месо и леб – Малку состојки за вкусен ручек

Направете вкусен ручек кој веднаш ќе го снема од трпезата.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. мелено месо 
 • 1 главица кромид 
 • 2 чешни лук 
 • 3 парчиња леб 
 • 5 јајца 
 • магдонос 
 • вегета 
 • бибер 
 • сол 
 • 3 лажици брашно 

   

 

Начин на подготовка:

 1. Се чисти и ситно се сече кромидот со лукот, а парчињата леб се натопуваат во млака вода и добро се цедат. 
 2. Се става во сад кромидот со лук, меленото месо, ситно сечен магдонос, едно јајце и лебот. Се става брашното и зачините. 
 3. Се меша добро смесата, а останатите јајца се варат. 
 4. Се става во тепсија хартија за печење, половина од смесата, па сечените варени јајца, па другиот дел од смесата. 
 5. Се формира векна и се пече на 200 степени додека не порумени, околу 40 минути.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text