Салата со тестенини на слоеви – За оброк или свечена пригода

Салата со тестенини на слоеви – За оброк или свечена пригода

Направете салата во слоеви која е лесна, брза, вкусна и навистина долго ќе ве држи сити.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 160 гр. туна 
 • 4 лажици мајонез 
 • 4 лажици јогурт 
 • 200 гр. домати 
 • 1 пиперка 
 • 200 гр. пченка 
 • 350 гр. тестенини

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се варат тестенините во солена вода, па се цедат. 
 2. Се вари и пченката, се сече доматот. 
 3. Се мешаат заедно во сад мајонезот и јогуртот. 
 4. Салатата се реди на слоеви, тестенини, па пченка и пиперка, па тестенини, па домат, па туна и сосот. 
 5. Декорирајте по желба.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

singlepost_text