Посни сочни бомбици – Десерт за големиот пост

Посни сочни бомбици – Десерт за големиот пост

Направете вкусен и овошен десерт за постот.

Состојки:

 • 250 гр. шеќер 
 • 250 гр. мелени ореви 
 • 250 гр. обарени и лупени бадеми 
 • 250 гр. суви смокви 
 • 250 гр. урми 
 • 250 гр. суво грозје 
 • 2 портокали

 

 

Подготовка:

 1. Се вари сируп од 250 грама шеќер и малку вода, колку да се добие шербет. 
 2. Се ставаат и мелените ореви, сечените и обарени бадеми и измелените суви смокви, исечените урми и сувото грозје. 
 3. Се меша убаво се, па се додава и ренданата кора од портокал и цедениот сок. 
 4. Се формира компактна смеса и се прават бомбици. 
 5. Декорирајте по желба.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта