Плазма торта со газиран сок за 10 минути: Само матите и ладите

Плазма торта со газиран сок за 10 минути: Само матите и ладите

Направете брза и вкусна плазма торта со неколку состојки.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 600 гр. плазма 
 • 100 гр. ореви 
 • 200 гр. чоколадо 
 • 2 лажици масло 
 • 200 гр. шеќер во прав 
 • 250 гр. маргарин 
 • 2 јајца 
 • 200 мл. газиран сок со вкус на портокал

 

Начин на подготовка:

 1. Јајцата со маргаринот и шеќерот се матат со миксер, па се додаваат мелената плазма, мелените ореви и 100 грама рендано чоколадо. 
 2. Се става сокот и се меша да се соедини. 
 3. Ставете ја сместа на послужавник и обликувајте торта. 
 4. Истопете ја останатата половина од чоколадото со две лажици масло и ставете ја горе.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Брз чоколаден колач во шолја за двајца

Колач за Велигден без печење

Колач чудо кој ќе го обожавате

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

singlepost_text