Нема неред, готово во една тава: Шампињони во највкусна маринада

Нема неред, готово во една тава: Шампињони во највкусна маринада

Направете вкусен ручек или прилог кој мами со аромата која ја испушти.
Ова е рецептот за печурки во сос.

Состојки:

 • 600 гр. шампињони
 • 2 лимони (сок)
 • 100 мл. маслиново масло
 • 200 мл. супа од зеленчук
 • 100 гр. шери домати
 • 2 лажици мед
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се чистат и мијат печурките и се ставаат во чинија со лимоновиот сок, па се оставаат вака 10 минути во ладилник.
 2. Се загрева маслиновото масло во шерпа, се ставаат шампињоните, исечените шери домати, па зачини и мед.
 3. Се става и супата и се остава да крчка.
 4. Се трга од шпорет и се лади.
 5. Декорирајте со магдонос.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Печурки со еден додаток кој ги прави совршени

Неодолива комбинација – месо и печурки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос