Ова е најпопуларниот колач во Америка: Многу е кремав, а толку лесен за спремање

Ова е најпопуларниот колач во Америка: Многу е кремав, а толку лесен за спремање

Направете лесен, брз и кремав колач кој е мега популарен во Америка.

Состојки за бисквит:

 • 2 шолји шеќер 
 • 4 јајца 
 • 1 ½ шолји брашно 
 • 1 шолја млеко 
 • ¾ шолји масло 
 • 2 ¼ лажички прашок за пециво 
 • 1 лажичка ванила екстракт

Крем:

 • 2 пудинзи од ванила
 • шеќер
 • млеко

Глазура:

 • 240 гр. чоколадо 
 • 1 шолја слатка павлака

 

 

Подготовка:

 1. Шеќерот и јајцата се матат со миксер, а кога ќе стане смесата пенаста се става брашното со прашок за пециво, млеко, масло и ванила. 
 2. Се става смесата во плех и се пече на 180 степени 30-40 минути. 
 3. За крем се вари пудингот како што е прикажано на кесето, во млеко со шеќер. 
 4. Се става врз готовиот бисквит, па се лади. 
 5. За глазира се растопуваат павлаката и чоколадото и се става глазурата врела врз ладниот колач. 
 6. Се сече на коцки.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

 

 

 

 

 

singlepost_text