Сочен и брз колач од пудинг со банани (Видео)

Сочен и брз колач од пудинг со банани (Видео)

Неодолив, супер брз пудинг банана колач!

Состојки:

 • 4 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 3 лажици масло
 • 4 лажици брашно
 • 1 лажица гриз
 • 1 лажица какао
 • 1/2 прашок за печиво
 • ванилин шеќер
 • 1/2 л млеко
 • 2 пудинга од банана
 • 3 поголеми банани

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со 4 лажици шеќер, додајте брашно и гриз, какао, масло, прашок за печиво и сè лесно измешајте. Згответе пудинг со млеко и шеќер. 
 2. Разматените јајца ставете ги во намастен плех па од горе ставете зготвен пудинг од ванила и малку протресете ја тепсијата. Сечете банани на кругови и редете ги во тестото како што е прикажано во видеото.
 3. Печете на 200 степени околу 40 минути. Покријте во текот на печењето. 
 4. Печениот колач посипете го со шеќер во прав и ванилин шеќер. Сечете кога целосно ќе се излади и уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text