Едноставни кокос топчиња: Уживајте во неодоливиот рафаело десерт

Едноставни кокос топчиња: Уживајте во неодоливиот рафаело десерт

Многумина обожаваат кокос и го додаваат во речиси секој колач кој го подготвуваат, бидејќи дава префинет вкус…

Состојки:

  • 150 мл вода
  • 120 гр путер
  • 150 гр шеќер во прав
  • 100 гр кокосово брашно
  • 200 гр млеко во прав
  • 1 кесичка бадеми или лешници
  • кокосово брашно

Начин на подготовка:

  1. Ставете вода, путер и шеќер во прав да зоврие. Гответе 2-3 минути. Во поголем сад ставете млеко во прав и кокосово брашно, па прелијте со врелата смеса.
  2. Нека не ве загрижува тоа што смесата е ретка, ќе згусне. Добро измешајте и ставете во фрижидер да стои од прилика еден час.
  3. Обликувајте топчиња, па во секое втиснете лешник или бадем и извалкајте ги во кокосово брашно. Оставете ги во фрижидер да отстојат пред послужување.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text