Наједноставното јадење: Пилешко во кари сос

Наједноставното јадење: Пилешко во кари сос

Сосот од кари им дава посебна арома на месото и шампињоните…

Состојки:

  • 1/2 пилешко филе
  • 300 гр шампињони
  • путер
  • бибер
  • сол
  • густин
  • кари

Начин на подготовка:

  1. На путер пропежете исечкано пилешко и печурки.
  2. Посолете и побиберете, додајте лажичка кари и лажичка густин.
  3. Откако месото и сосот ќе бидат готови, послужете со варен ориз.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text