Има само 100 калории, вкусен е и здрав: Намаз за секое јадење

Има само 100 калории, вкусен е и здрав: Намаз за секое јадење

За ова сигурно немате слушнато, а е вкусно и хранливо.Направете намаз од фета и цвекло.

Состојки:

 • 3 цвекла
 • 140 гр. фета
 • 2 лажици сок од лимон
 • 2 лажици кора од лимон
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лук иситнет

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се загрева рерната на 220 степени.
 2. Се става хартија на плех, се става излупеното цвекло и се пече 35 минути.
 3. Се лади, па во блендер се ставаа со сите други состојки освен маслото.
 4. Полека се става и маслото, па се мепа пак со блендер.
 5. Намазот е готов.
 6. Овој намаз има 106 калории.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Намаз повкусен од паштета или сос

Тартар сос

Ќе заборавите на болоњезе и тартар

Сос-деликатес

Мезе кое супер оди со тартар

Домашен сос