Хималајската сол има дури 84 важни елементи – чудо за здравјето

Хималајската сол има дури 84 важни елементи – чудо за здравјето

Има розевкава боја, здрава е и со необичен изглед, но навистина многу корисна.Хималајската сол зазема дел од погорните места на листата на здрава храна и намирници во секојдневието.

Таа претставува потполно здрав и природен начин за унапредување на целокупното здравје на телото.

Важи за најздрава и најчиста сол на светот, има 84 елементи кои се важни за телото, и за разлика од вообичаената сол не го зголемува нивото на натриум и магнезиум во крвта, кои пак доведуваат до висок крвен притисок и проблеми со здравјето, како и главоболки.

Го снабдува телото со сите неопходни минерали. Помага за да се спречи дехидратација на телото, помага за регулирање на крвниот притисок, како и нивото на шеќер во крвта.

Таа е одлична превентива за дијабетес.

Помага за мирен сон и за подобрување на работата на мозокот.

Хималајската сол го забрзува и метаболизмот и помага за топење килограми.

Од неа се прават и хималајски ламби и сапун.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Точни состојки за пржени лепчиња

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја