Брз чоколаден колач во шолја – Нараснува, една смеса е за двајца

Брз чоколаден колач во шолја – Нараснува, една смеса е за двајца

Сите се трудиме да направиме нешто брзо и лесно за јадење, а ова е одлична идеја.Направете десерт во шолја кој нараснува и е прекрасен.

Состојки:

 • 1 јајце
 • 3 лажици млеко
 • 2 лажици масло
 • 3 лажици шеќер
 • 1 лажица какао
 • ¼ прашок за пециво

 

Додатоци по избор:

 • сецкано чоколадо
 • овошје
 • кокос
 • бисквити

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се мешаат во сад чинија или шолја јајцето со масло и млеко, па сите останати состојки.
 2. Смесата се соединува и се става во микро.
 3. Смесата може да ја оставите без додатоци, но може и по желба да си ставите сечено овошје, чоколадо, или кокос, бисквити, се што сакате по избор…
 4. Се пече четири минути на најсилна температура.
 5. Имате супер десерт кој може да го декорирате по избор.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Колач за Велигден без печење

Колач чудо кој ќе го обожавате

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта