Водич за совршени јајца за Велигден: Трикови за интензивна боја без пукање

Водич за совршени јајца за Велигден: Трикови за интензивна боја без пукање

Без разлика дали сте домаќинка со години или почетник, кога станува збор за Велигден, сите сакаме совршени јајца со интензивна боја.Јајцата се вапцаат на Велики четврток пред да изгрее сонцето.

Ова се неколку совети за јајца со совршена боја кои нема да пукаат.

Она што можеби не сте го знаеле е дека бојата за јајца која ја купувате не мора да ја растварате во вода. Во сад ставете ја бојата и со многу малку вода една лажица до две направете смеса и валкајте ги јајцата.

За оваа постапка ќе ви треба повеќе време, но бојата е силна.

За да не ви пукаат јајцата ставете неколку лажици оцет.

Ако сепак го сакате старомодниот начин на фарбање, ставете повеќе боја на помалку јајца за силен ефект.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Велигденски јајца со ружички

Фарбање јајца со памук

Офарбајте јајца со весници

7 техники за фарбање јајца

Сакате совршено пржени јајца?

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот?