Салата за слабеење: Овчо сирење, кељ и една состојка која менува се

Салата за слабеење: Овчо сирење, кељ и една состојка која менува се

Кујната е место каде се експериментира со вкусовите, па ако сте љубител на нови вкусови и деликатеси кои се необични, ова е рецепт за вас.Салата со кељ, сирење и брусница.

Состојки:

 • 1 главица кељ
 • 1 јаболко
 • 2 лажици брусница
 • ¼ ореви
 • 60 гр. овчо сирење
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажиче оцет
 • ½ лажички лимонов сок
 • 1 лажиче мед
 • малку сол
 • бибер

 

 

Начин на пдоготовка:

 1. Се става се во сад ситно сецкано и се ставаат маслото, оцет, сол и бибер, па се убаво се маша.
 2. Оваа салата е за слабеење и здравје.
 3. Декорирајте по желба, може да додавате намирници по вкус.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт