Пилешко филе полнето со печурки

Пилешко филе полнето со печурки

За следниот ручек еве одличен рецепт – пилешко полнето со печурки…

Состојки:

  • 100 гр шампињони
  • 1 главица кромид
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажица масло
  • 1 лажичка оригано
  • 1 лажичка сув зачин
  • 500 гр пилешко месо
  • 8 парчиња сланина Пекабеско

Начин на подготовка:

  1. На малку масло издинстајте го кромидот, додајте исечкани шампињони, лук, оригано и динстајте. Пилешкото филе исечете го на шницли и малку зачинете го. 
  2. На две парчиња сланина ставете пилешко филе, полнете го со смеса од печурки и свиткајте. Прицврстете со чепкалки да не се одмотува. Редете во намастена тепсија и печете на 180 степени околу 25 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text